Chihuahua pod lupą - Blog Bowl&Bone Republic

WORLDWIDE SHIPPING

GLS • FEDEX • POST OFFICE

SECURE PAYMENTS

Chihuahua pod lupą

Chihuahua to rasa psa znana przede wszystkim ze swoich niewielkich rozmiarów. Choć psiaki są naprawdę niewielkie to ich żywiołowość i energia może nas zaskoczyć.

Chihuahua – o psiaku w kilku słowach

Niezaprzeczalnie są to psiaki wyjątkowo żywiołowe i energiczne. Rasa zaliczana jest do grona bardzo małych psów. Jednakże pomimo swoich niepozornych rozmiarów chihuahua to piesek wyjątkowo czujny i ruchliwy, a także odważny.

Psiaki te nie do końca zdają sobie sprawę ze swoich niewielkich rozmiarów, dlatego też są wyjątkowo pewne siebie i stanowcze. Bardzo dobrze czują się będąc w centrum zainteresowania jednak one same największą miłością darzą swojego właściciela. Charakteryzują się wyjątkowym przywiązaniem do ukochanego opiekuna, który jest dla nich najważniejszą osobą. Chętnie spędzają wraz z nim cały swój czas.

Chihuahua pomimo swoich niewielkich rozmiarów potrzebuje odpowiedniej dozy ruchu i aktywnego spędzania czasu. Jest to rasa energiczna dlatego też właściciel powinien pamiętać aby zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią porcję aktywności fizycznej. Co prawda psiaki te nie należą do grona czworonogów o sportowym uosobieniu jednakże uwielbiają ruch i wspólną zabawę na świeżym powietrzu.

Historia rasy

Krajem, z którego pochodzi ta rasa psa jest Meksyk. To właśnie tam znajduje się stan noszący nazwę chihuahua. Aż po dzisiejsze czasy możemy spotkać tam żyjące wolno małe pieski wyglądem przypominające znane nam dziś psy rasy chihuahua. Ich przodkowie w czasach starożytnych Meksykanów uważani byli za przewodników dusz. Dlatego też często byli składani w ofierze aby po drugiej stronie pomagać duszom zmarłym odnaleźć cel i zakończyć kres ich życiowej podróży. Jest to jednak historia przekazywana z pokolenia na pokolenie dlatego też nie możemy być jej w pełni wierni.

Oficjalna historia rasy  plasuje się na połowę XIX w. Wówczas to właśnie w prowincji chihuahua zanotowano wyjątkowo wzmożoną sprzedaż psów tej rasy. Psiaki w głównej mierze wędrowały do nowych właścicieli ze Stanów Zjednoczonych. Rasa  cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Małe, urocze pieski budziły ogromną sympatię i przyjacielskość.

Jak wygląda chihuahua

Sylwetka tej rasy przypomina z profilu nieco kształt kwadratu, jednocześnie jest dość krępa i lekko przysadzista. Duża głowa, zaokrąglona, swoim kształtem przypominająca jabłko. Wyróżnia się wyraźnie sterczącymi, dużymi uszami o zaokrąglonych końcach.  Psiaki mają stożkowatą budowę, u dołu są szerokie natomiast zwężają się ku górze. Charakterystycznym elementem budowy głowy chihuahua są  wyjątkowo duże, okrągłe oczy. Zazwyczaj szeroko rozstawione o ciemnej barwie, stanowią wspaniały wyróżnik tej rasy. Głowa zakończona krótką kufą. Chihuahua posiada sztywny, długi ogon,  zwyczajowo zawinięty na końcu. Krótkie łapy są jednakże proporcjonalne do reszty ciała psiaka.

Psy tej rasy mogą charakteryzować się dwoma rodzajami szaty: długowłosej oraz krótkowłosej. Pierwsza cechuje się delikatnym oraz bardzo miękkim włosiem, które może być zarówno proste jak i falowane. Druga z kolei ma włosie ciut mniej miłe w dotyku, przyległe do ciała i niezwykle błyszczące.

Psiaki tej rasy osiągają  niewielkie rozmiary oraz naprawdę niską wagę. Dorosłe osobniki osiągają maksymalnie 25 cm. Ich waga waha się między 1,5 a 3kg.

Jaki chihuahua ma charakter?

Niewielki rozmiar tych pupili w żadnym przypadku nie oznacza, że psiak ten może być traktowany jak maskotka. Chihuahua to małe pieski o żywiołowym uosobieniu. Rasa ta jest niezwykle wesoła i pogodna. Pieski uwielbiają być w centrum uwagi ale to na opinii i uczuciu właściciela zależy im najbardziej. Ten psiak nie da o sobie zapomnieć. Jeśli będziesz poświęcał mu zbyt mało czasu możesz być pewien, że sam poprosi o twoja uwagę.

Uwielbiają spędzać czas przesiadując na kolanach ukochanego opiekuna. Jednakże aktywne spędzanie wolnego czasu sprawia im równie dużo radości. Jest to wyjątkowo ruchliwa rasa, lubiąca zabawy które pozwalają uwolnić drzemiące w  nich pokłady energii.

Jednakże pamiętaj o tym, że ze względu na swoje niewielkie rozmiary mają ograniczoną kondycję fizyczną oraz wytrzymałość. Akceptują towarzystwo dzieci jednakże nie należą do rasy doskonale dogadującej się z najmłodszymi.

pies z zabawką

Zdrowie i pielęgnacja

Pieski tej rasy nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Chihuahua o długim włosiu potrzebują nieco więcej uwagi w kwestii higieny i czystości niż te krótkowłose. Choć tracą sierść przede wszystkim sezonowo to należy pamiętać o regularnym wyczesywaniu. Pozwoli to nieco uchronić nasze dywany czy meble przed osiadaniem małych kłębków włosów psiaków. Stałym elementem pielęgnacyjnym tych czworonogów są regularne kąpiele z użyciem odżywczych dla włosia szamponów.

Wokół oczu psiaków mogą występować ciemne zabarwienia, które powinno się regularnie czyścić najlepiej odpowiednimi preparatami.

Ze względu na swoje niewielkie wymiary psiaki mają wyjątkowo wrażliwe stawy i delikatne kości. Pieski są podatne na wszelkiego rodzaju urazy powstałe na skutek uderzeń czy otarć. Dodatkowo często występującym u tej rasy schorzeniem jest zwichnięcie rzepki stawu kolanowego.

Akcesoria dla Chihuahua

W pierwszych miesiącach życia szczeniaka tej rasy  zaleca się używanie obroży. Szelki dla psa wskazane są dopiero wówczas gdy psiak podrośnie i nabierze dorosłej budowy ciała. Bardzo dobrze spełniają swoją rolę szelki dla psa od Bowl&Bone Republic. Doskonale sprawdzą się nawet w przypadku tak niewielkiej rasy.

Ze względu na podatność rasy na wszelkie rodzaju urazy należy zadbać o to aby legowisko psiaka był wystarczająco miękkie i przyjemne w dotyku. Upewnij się, że psiak nie zrobi sobie krzywdy o żaden z elementów posłania. Dobrym wyborem są śpiworki DREAMY, które można używać osobno lub też jako rewelacyjnie miękką wyściółkę do jego głównego legowiska. Psiak będzie mógł wtulić się w jego miękkie wnętrze i w pełnym komforcie udać się na drzemkę.

Chihuahua to niewielkie psiaki dlatego też w chłodne dni potrzebują dodatkowej ochrony przed niską temperaturą. Będą doskonale czuć się w sweterkach dla czworonogów. Linia ASPEN to doskonały wybór dla tych, którzy chcą aby ich pieski czuły się ciepło i komfortowo ale równocześnie wyglądały niezwykle modnie i stylowo. Marka Bowl&Bone Republic oferuje szeroką gamę kolorystyczną swoich sweterków dlatego każdy psi miłośnik z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Zabawki dla chihuahua przede wszystkim powinny być dopasowane do jego wymiarów. Jeśli zabawka będzie zbyt duża lub za ciężka to psiak nie będzie miał możliwości w pełni czerpać radości z zabawy. Dlatego też w przypadku tej rasy doskonale sprawdzą się małe maskotki. Oczywiście nie ma na to reguły.

Jak widać niektóre psiaki też świetnie radzą sobie z odrobinę większymi psimi zabawkami 🙂

Author: Klaudia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Paper airplane icon

DO YOU HAVE AN INTERESTING TOPIC? WRITE US A LETTER!

Would you like us to cover your story or address a problem? Do you have an interesting topic? Write to us! Letters from readers have inspired us many times, and numerous texts have been written on their basis. We publish many letters in full. You can find all of them here.

POSTS THAT MAY INTEREST YOU

A close look at Golden Retriever

Are you thinking about taking a Golden Retriever into your care, but you don’t know if this breed is right for you? In this entry, I try to bring the characteristics of this breed a bit closer. I focus on the appearance of these dogs and their character and disposition. I hope this helps you [...]

Read More... from A close look at Golden Retriever

Read more
a dog with his guardian in the city walk

Is a mongrel worse than a purebred dog?

Are you wondering if choosing a mongrel is a good idea in your case? That is a dog breed, and you can safely say one of a kind. In no case can you agree with the statement that a mongrel would be worse than a dog with a pedigree. Nothing could be more wrong. All [...]

Read More... from Is a mongrel worse than a purebred dog?

Read more
a small dog in the blue dog bed

A closer look at West highland white terrier

Do you dream of a confident dog who fully respects your commands? That’s what the West Highland White Terrier is like. His cheerful and joyful disposition can melt the ice of even the biggest canine sceptic! I am sure this unique dog breed will steal the heart of every dog lover. West terrier, in a [...]

Read More... from A closer look at West highland white terrier

Read more

NEWSLETTER

Sign up for the newsletter now to receive information about new products, promotions, expand your knowledge about your four-legged friend and get a discount on your first order!

SUBSCRIBE TO THE NEWSLETTER

We are glad that you want to stay up to date with our news and promotions.

Cross icon

INFO@BOWLANDBONE.COM

GLS • FEDEX • POST OFFICE

SECURE PAYMENTS

THANK YOU FOR YOUR MESSAGE

We will review your message shortly and get back to you with information.

Cross to close the popup