West highland white terrier pod lupą - Blog Bowl&Bone Republic

WORLDWIDE SHIPPING

GLS • FEDEX • POST OFFICE

SECURE PAYMENTS

West highland white terrier pod lupą

Marzysz o psiaku pewnym siebie, który jednocześnie będzie w pełni respektował twoje polecenia? Taki właśnie jest west highland white terrier. Jego wesołe i radosne usposobienie potrafi roztopić lody nawet największego psiego sceptyka! Jestem pewna, że ta wyjątkowa rasa psa skradnie serce każdego psiego miłośnika.

West terrier w kilku  słowach

Trudno przejść obojętnie obok tego śnieżnobiałego psiaka, o wyjątkowo wesołym uosobieniu. Piękna biała sierść stanowi znak rozpoznawczy tej rasy. West terrier pomimo swoich niedużych rozmiarów potrafi doskonale przykuwać uwagę.

Swoją wyjątkową popularność zyskał na początku lat 90 i trwa ona aż do dziś. Dla kogo west terrier będzie odpowiedni? Przede wszystkim dla osób, którym dbanie o utrzymanie czystości w domu przy psiaku z tak gęstą i imponującą sierścią jest nie straszne. Jednak czy chwila sprzątania nie jest warta mocy uścisków z tym puchatym przyjacielem?

Historia rasy. Przodkowie white terriera

West highland white terrier za swoją ojczyznę ma Szkocję, a ściślej mówiąc region West Highland. Tłumaczy to pochodzenie nazwy rasy tych psiaków. Początek rasy szacuje się na XVI w.

Biały kolor ich sierści początkowo uważany był za wadę, w efekcie tego psiaki nie cieszyły się szczególnym uwielbieniem. Momentem przełomowym dla tej rasy okazało się jedno z polowań Edwarda Malcolma Poltalloch.

Podczas wyprawy myśliwskiej zastrzelono jego ulubionego psa o rudym umaszczeniu, którego nieopatrznie wzięto za lisa. To wydarzenie mocno wstrząsnęło pułkownikiem i dlatego od tego momentu jego postanowieniem była hodowla wyłącznie białych terrierów, która opierała się na odpowiedniej selekcji czworonogów.

Śnieżnobiała sierść psów miała za zadanie zapobiec kolejnym takim pomyłkom podczas polowań. Tym sposobem Edward Malcolm Poltalloch stał się niejako prowodyrem powstania tej rasy psów.

Bliskimi kuzynami west highland white terriera jest terier szkocki oraz cairn terrier. Współcześnie znany nam wzorzec rasy west terrier ukształtował się na przestrzeni lat 20 XX w, pozostając w bardzo przybliżonej formie również obecnie.

Jak wygląda rasa west highland white terrier?

Psiaki tej rasy są stosunkowo nieduże. Ich znakiem charakterystycznym jest śnieżnobiała sierść, niezwykle bujna i gęsta. Wnętrze uszu oraz brzuch zazwyczaj są lekko szarej barwy. Na tle wyjątkowo białej sierści wybijają się ciemne, niemal czarne oczy psiaka.

Głowa u west white terriera jest nieduża, proporcjonalna do reszty ciała, zakończona krótką kufą. Uszy stosunkowo małe, o trójkątnym kształcie. U dorosłych osobników znajdują się w pozycji stojącej. Tułów jest mocny, osadzony na średniej długości łapkach. Ogon u west terrierów jest prosty, długi, skierowany lekko ku górze.

West highland white terrier to rasa zaliczana do niedużych psów. Dorosły psiak osiąga ok 28 cm wysokości. Waga waha się między 7 a 10 kg. Długość życia to średnio od 11 do nawet 15 lat.

Przede wszystkim muszę wspomnieć o tym, że psiaki tej rasy są wyjątkowo pewne siebie. Co za tym idzie, z reguły są dość sceptycznie nastawione do obcych, czy to ludzi czy też innych psiaków.

Nie oznacza to jednak, że psy tej rasy są niesympatyczne i nietowarzyskie. Jest wręcz przeciwnie. Dla osób, które dobrze znają są wyjątkowo miłe i przyjacielskie. Szczególnie mocno przywiązują się do swojego opiekuna. Jest on dla psiaka najlepszym przyjacielem i najważniejsza osobą.

Charakter i usposobienie psów rasy west highland white terrier

Jest to rasa, którą postrzega się jako inteligentną. Z pewnością między innymi dlatego, że bez większej trudności i wysiłku psiaki uczą się nowych umiejętności i poleceń.

Wobec swoich opiekunów są posłuszne i niekonfliktowe. Westies uwielbiają ruch i aktywność fizyczną. Mają ogromną potrzebę aktywnej zabawy i czynnego spędzania wolnego czasu. Wspólne spacery, zabawa psimi zabawkami, czy też rzucanie frisbee w parku sprawiają im ogromną przyjemność.

Zaniedbywanie zaspokojenia potrzeby ruchu u white terriera może nieść za sobą negatywne skutki odbijające się na zachowaniu psiaka. Wynika to z faktu, że piesek, który nie ma możliwości spożytkowania swojej energii, staje się kapryśny i nad wyraz głośny.

Decydując się na psiaka tej rasy, warto pamiętać o konsekwencji w wychowywaniu czworonoga, szczególnie w początkowej fazie życia. West highland white terriery bywają dość uparte, dlatego jeśli pozwolimy im na jednorazowe ustępstwa w wielu sytuacjach w efekcie może być nam trudno oduczyć ich tego zachowania.

Chcąc nauczyć psiaka posłuszeństwa i dobrego zachowania w towarzystwie pamiętajmy o determinacji i bezkompromisowości.

Pielęgnacja i zdrowie

Pielęgnacja w przypadku westie w głównej mierze skupia się wokół dbałości o ich śnieżnobiałą sierść. Właśnie ze względu na jej barwę oraz gęstość, psiaki tej rasy wymagają szczególnej rutyny pielęgnacyjnej sierści.

Regularne szczotkowanie i mycie to podstawa dobrej pielęgnacji. Dodatkowo nie należy zapominać o wizytach u psiego fryzjera. Zachęcam do przeczytania artykułu o zadaniach i pomocy kogoś takiego jak groomer.

Chcąc odpowiednio w pełni zadbać o higienę psiaków, pamiętaj również o czyszczeniu uszu oraz zębów.

Jednym z problemów zdrowotnych jakie dotykają przedstawicieli tej rasy są wszelkiego rodzaju alergie skórne. Dlatego też decydując się na zakup akcesoriów, dla westie warto upewnić się, czy np. legowiska dla psa są hipoalergiczne.

Psiaki tej rasy miewają również problemy z rzepkami. Dodatkowo są podatne na przybieranie na wadze. Dlatego też chcąc zapobiec otyłej budowie ciała psiaka, należy dbać o jego zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną.

Akcesoria dla west terriera

West Highland White Terrier to psiak, który nie boi się niższej temperatury czy deszczu. Jako rasa, która w przeszłości brała udział w polowaniach, jest względnie uodporniona na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Westie nie zrezygnuje z codziennej przechadzki nawet pomimo mżawki. Chcąc być odpowiednio przygotowanym do wspólnych, intensywnych spacerów zadbaj o wygodne szelki dla swojego psa.

Modelem, który dobrze sprawdzi się dla west highland white terriera jest linia szelek dla psa ACTIVE zaprojektowana przez Bowl&Bone Republic. Nieco bardziej sportowy krój doskonale współgra z aktywnym uosobieniem psiaka.

Stojąc przed wyborem odpowiedniej zabawki dla psa rasy west highland white terrier, warto wybrać taką, która będzie umożliwiała wam wspólne spędzanie czasu. Westie uwielbiają aktywną formę rozrywki dlatego solidne, sznurowe bullety będą strzałem w dziesiątkę.

Posłaniem, które skradnie serce każdego westie są wszelkiego rodzaju maty. Linia Chill od marki Bowl&Bone Republic to maty, które sprawdzą się zarówno w domowym zaciszu jak i tarasie czy balkonie. Drzemka na świeżym powietrze to coś co każdy psiak uwielbia!

West highland white terrier

White terrier o psiak, który skradnie serce każdego psiego miłośnika. Jest to rasa o charyzmatycznym charakterze, a także niezwykle uroczym wyglądzie.

Masz pod swoją opieką white terriera? A może zastanawiasz się nad wyborem tej rasy? Daj znać pozostawiając komentarz poniżej.

Author: Klaudia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Paper airplane icon

DO YOU HAVE AN INTERESTING TOPIC? WRITE US A LETTER!

Would you like us to cover your story or address a problem? Do you have an interesting topic? Write to us! Letters from readers have inspired us many times, and numerous texts have been written on their basis. We publish many letters in full. You can find all of them here.

POSTS THAT MAY INTEREST YOU

A close look at Golden Retriever

Are you thinking about taking a Golden Retriever into your care, but you don’t know if this breed is right for you? In this entry, I try to bring the characteristics of this breed a bit closer. I focus on the appearance of these dogs and their character and disposition. I hope this helps you [...]

Read More... from A close look at Golden Retriever

Read more
a dog with his guardian in the city walk

Is a mongrel worse than a purebred dog?

Are you wondering if choosing a mongrel is a good idea in your case? That is a dog breed, and you can safely say one of a kind. In no case can you agree with the statement that a mongrel would be worse than a dog with a pedigree. Nothing could be more wrong. All [...]

Read More... from Is a mongrel worse than a purebred dog?

Read more
a small dog in the blue dog bed

A closer look at West highland white terrier

Do you dream of a confident dog who fully respects your commands? That’s what the West Highland White Terrier is like. His cheerful and joyful disposition can melt the ice of even the biggest canine sceptic! I am sure this unique dog breed will steal the heart of every dog lover. West terrier, in a [...]

Read More... from A closer look at West highland white terrier

Read more

NEWSLETTER

Sign up for the newsletter now to receive information about new products, promotions, expand your knowledge about your four-legged friend and get a discount on your first order!

SUBSCRIBE TO THE NEWSLETTER

We are glad that you want to stay up to date with our news and promotions.

Cross icon

INFO@BOWLANDBONE.COM

GLS • FEDEX • POST OFFICE

SECURE PAYMENTS

THANK YOU FOR YOUR MESSAGE

We will review your message shortly and get back to you with information.

Cross to close the popup